Bağışıklık Sistemimizi Hangi Besinleri Tüketerek Güçlendiririz?

Anasayfa » Bağışıklık Sistemimizi Hangi Besinleri Tüketerek Güçlendiririz?
Bağışıklık Sistemimizi Hangi Besinleri Tüketerek Güçlendiririz?

Bağışıklık Sistemimizi Hangi Besinleri Tüketerek Güçlendiririz?

Bağışıklık sistemimizi hangi besinleri tüketerek güçlendiririz?

Diyetisyenimiz Ezgi Mumcu bağışıklık sistemimizi güçlendiren besinle hakkında bilgiler verdi. İşte bu besinler ve faydaları;

a) Brokoli: Brokoli; kansere ve immün sistem hastalıklarına karşı bizleri koruyan en önemli besin kaynaklarından birisidir. İçerdiği sülforofan denen bir madde ve beta karoten ile antioksidan aktivite gösterir ve bağışıklık sistemini uyarır. C ve E vitamini içeriği sayesinde de bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

b) Ispanak: İçerdiği A,B,C ve E vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, kuarsetin gibi vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini destekleyen süper besinlerdendir.

c) Turunçgiller: Yüksek oranda içerdikleri C vitamini, dokuları bir arada tutan, dokulararası protein olarak adlandırılan kolajenin sentezlenmesinde ve bağışıklık sisteminin desteklenmesinde önemli rol oynamaktadır. C vitamini kendi bir antioksidan olmasının yanı sıra immün sistem üzerinde rol oynayan demirin, kalsiyumun, B vitaminlerinden tiamin, riboflavin, folik asit, pantotenik asit ile A ve E vitaminlerinin de vücutta daha elverişli olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle turunçgiller, kış mevsiminin en favori besinleri arasında yer almaktadır.

d) Sarımsak: Probiyotik özelliği ile bağışıklık sistemini güçlendirmekte,B6 ve C vitaminleri, Selenyum, kalsiyum, demir, potasyum ve bakır içeriği ile serbest radikallerin atılımını artırır, tümör gelişimini engeller ve kolesterol düzeyini azaltır.

e)Yeşil çay: Kateşin ve polifenol gibi önemli bitkisel antioksidan içeriği ile immün sistem üzerinde çok etkilidir. Antioksidan aktivitesinin yüksek olmasının yanı sıra metabolizmayı hızlandırıcı etkisini de unutmamak gerek!

f) Yumurta: Anne sütünden sonra en kaliteli protein içeriğine sahip olan yumurta; A vitamini ve beta karoten açısından oldukça zengindir. A vitamini ve Beta karoten; antitümör aktivitesi, akyuvarların (savaşçı hücreler) güçlendirilmesi, antikor tepkisinin artırılması, serbest radikallerin tutulması dahil pek çok bağışıklık sürecini destekler ve uyarır. Ayrıca A vitamini kemik ve epitel doku gelişimi, göz ve görme işlevleri, üreme sağlığı için önemli fonksiyona sahiptir.

g) Yoğurt ve Kefir: Yoğurt ve Kefirde yoğun olarak bulunan probiyotikler zararlı bakterileri yok ederek, bağışıklık sistemini güçlendirirler. B vitamininden zengin olan yoğurt, cilt, kemik ve diş sağlığı için oldukça faydalıdır.

h) Yağlı Tohumlar: E vitamininden zengin ceviz, fındık, badem gibi besinler güçlü bir antioksidandır. Gün içerisinde uygun miktarlarda tüketilen yağlı tohumlar bağışıklık sistemine olumlu etki sağlarken, antioksidan özellikleri sayesinde de hücreleri oksidasyona karşı korurlar.

ı) Keten Tohumu: Bağışıklık sistemini güçlendirerek kansere karşı koruyucu özellik gösterir.

Son Güncelleme Tarihi Haziran 17, 2022 Editör admin

ArabicEnglishRussianTurkish